האידאל למול המציאות

כיום, כל 192 המדינות של האומות המאוחדות אימצו את ההצהרה הכלל עולמית של זכויות האדם וגוף של חוק בינלאומי קיים כדי להגן עליהן.

עם זאת, למרות שקיימות זכויות אדם והן מוכרות לפחות בעקרון על-ידי רוב המדינות ויוצרות את הלב של חוקות של אומות רבות, הסיטואציה האמיתית בעולם רחוקה מאוד מהאידיאלים שהתכוונו אליהם בהצהרה. לכמה מהן, ההכרה המלאה בזכויות האדם היא מטרה רחוקה ובלתי ניתנת להשגה. אפילו חוקים בינלאומיים של זכויות אדם קשים לאכיפה, ולרדוף אחרי תלונה יכול לקחת שנים וסכום ניכר של כסף. החוקים הבינלאומיים האלו משמשים כפעולה מרסנת אולם הם אינם מספיקים לצורך הגנה מספקת לזכויות האדם, כפי שמוכח על-ידי מציאות קשה של הפרות המבוצעות יום יום. אפליה נפוצה בכל העולם. אלפים בבתי סוהר בגלל שהביעו את דעותיהם. עינויים ומאסרים פוליטיים, לרוב ללא משפט, הינם דבר שבשגרה, שנסלח ומבוצע אפילו בכמה ארצות דמוקרטיות. עשרים ושבעה מיליון אנשים חיים בתנאי עבדות – יותר מפי שניים מהמספר בזמן השיא של המסחר בעבדים. ויותר ממיליארד מבוגרים אינם מסוגלים לקרוא. כשמביטים בכמות הפרות זכויות האדם (ואלו הרשומות הינן רק מבט חטוף על התמונה הכללית), אין זה מפתיע ש-90 אחוז מהאנשים אינם מסוגלים לומר יותר מאשר שלוש מתוך שלושים הזכויות שלהם.

עם אנשים רבים שאינם מודעים לזכויותיהם, עולה השאלה: מי יבטיח שזכויות האדם יכובדו?

אלו הפועלים להשגת זכויות האדם היום עלולים או עלולים שלא להיות אנשים ידועים מאוד. אבל כולם מסכימים על העיקרון – שכולם נולדו עם זכויות שוות, וכל דבר שהוא מתחת לזה הוא אי-צדק.

בטווח הארוך, ממשלות לא קובעות מגמות, הן מסגלות לעצמן את המגמות שכבר התבססו בתוך האוכלוסייה. כדי לשכנע ממשלות ליישם באופן מלא את ההצהרה האוניברסלית של זכויות האדם, נדרשת פעילות מתמשכת ברמת האזרח מן השורה. בתגובה, אם כן, לשאלה "מי יבטיח שזכויות האדם יכובדו?" נתנה אלינור רוזוולט את התשובה הבאה:

"איפה, בסופו של דבר, החלו את דרכן זכויות האדם? במקומות קטנים, קרוב לבית – כל כך קרובים וכל כך קטנים שלא ניתן לראות אותם בשום מפה של העולם. למרות זאת, הם עולמו של האדם היחיד; השכונה בה הוא מתגורר; בית-הספר או הקולג' אליהם הוא הולך; המפעל, החווה או המשרד בהם הוא עובד. אלה הם המקומות בהם כל גבר, אישה וילד מחפשים צדק שווה, הזדמנות שווה, כבוד שווה ללא אפליה. אם לזכויות אלה אין משמעות שם, אין להן משמעות בשום מקום. מבלי תכנון משותף לתמוך בהם קרוב לבית, אנו נחפש לשווא אחר קידמה בעולם הגדול."

זה הזמן עבור כל גבר ואישה לעבוד כתף אל כתף למען שלום וחירות ונגד שנאה גזענית, דתית ואתנית. הפרס הוא עולם של שלום ושפיות ואשר המרדף אחר האושר בו הוא אפשרי.נשמח לעזרה בהפצה, בהדרכה, בהעברת חומרים למובילי דיעה ועוד.

צרו קשר ועזרו לנו לגרום לזכויות האדם להפוך למציאות בארץ!