לוחם למען זכויות האדם

ד״ר יצחק גליק

ד”ר יצחק גליק – בשליש מן החודש מתפרנס מעבודתו כרופא בחדר מיון של בית חולים בארה”ב, ובשבועיים הנותרים מתנדב יום-יום כרופא מומחה לרפואת חירום במערך החירום של אפרת וגוש עציון, בכל אירוע הוא הראשון שיוצא לשטח להציל אנשים – ערבים ויהודים ללא הבדל, מזה 12 שנים. ד״ר יצחק גליק קיבל את אות הנשיא על נחישותו לעזור לפצועים מכל הדתות עוד לפני הגעת האמבולנסים.

כך למשל, הוזעק מביתו בנובמבר 2002, באמצע ארוחת ליל שבת, כדי לסייע בחילוץ ובהצלת הפצועים בציר המתפללים בחברון. בשנות התנדבותו הציל עשרות בני אדם יהודים, מוסלמים ונוצרים תושבי גוש ההתיישבות על ההר. לא פעם טיפל בפצועים עוד בטרם שככה האש, וכך סיכן את חייו בפעולות ההצלה והחילוץ. בזכות מקצועיותו וקור רוחו במקרים האלה, היה לשם דבר בכל יישובי גוש עציון כמלאך הטוב והמושיע.

מוהנדס קרמצ’נד גנדי מוכר באופן נרחב כאחד המנהיגים הפוליטיים והרוחניים הגדולים של המאה העשרים. בהודו ניתן לו הכבוד של אבי האומה, הוא סלל את הדרך ל-Satyagraha ועסק בה – התנגדות לרודנות על-ידי מרד אזרחי המוני לא אלים. כשהוא מוביל קמפיינים ברחבי האומה להקלה על העוני, הרחבת זכויות הנשים, בניית הרמוניה אתנית ודתית וחיסול אי הצדק של מערכת הקאסטות (מערכת של מעמדות שאי אפשר לצאת ממנה), גנדי יישם במיוחד את העקרונות של מרד אזרחי לא אלים לשחרר את הודו משליטה זרה. הוא נכלא לעיתים קרובות בגלל פעולותיו, לפעמים למשך שנים, אבל הוא השיג את מטרתו ב-1947 כשהודו קיבלה את עצמאותה מבריטניה. בגלל שיעור קומתו, מתייחסים אליו כמהאטמה, שפירושו “נשמה גדולה”. מנהיגי העולם לזכויות האדם – ממרטין לותר קינג ג’וניור ועד לנלסון מנדלה – הכירו בגנדי כמקור ההשראה במאבקם להשגת שוויון זכויות לעמם.
סגירת תפריט

הזמן הרצאה ללא עלות!

[contact-form-7 404 "Not Found"]